Πέμπτη, Οκτώβριος 24, 2024
Follow Us
Τετάρτη, 27 Απριλίου 2022 17:31

Πρωταθλήτρια η Βέροια. Νίκησε στον Θεσπρωτό 3-1 και πάει για το ...στέμμα

Η Βέροια με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο που πέτυχαν οι Πασάς (10΄), Κούατενγκ (21΄) και Μούργος (45΄), νίκησε στην Ηγουμενίτσα τον Θεσπρωτό με 3-1, με την γηπεδούχο ομάδα να μειώνει το σκορ με εύστοχο κτύημα πέναλτι του Κωνσταντίνου στο 64΄.

Η "βασίλισσα του βορρά" με την σημερινή της νίκη εξασφάλισε την πρώτη θέση και "μαθηματικά" και σε συνδιασμό με την ήττα της Λάρισας από τον ΠΑΟΚ Β με 2-0 στην Θεσσαλονίκη, πήρε μία διαφορά 8 βαθμών, μία αγωνιστική πριν πέσει η αυλαία του βορείου ομίλου της Superleague2.

Η Βέροια ως πρωταθλήτρια του βορείου ομίλου θα αντιμετωπίσει τον Λεβαδειακό που κι αυτός εξασφάλισε την πρώτη θέση στο νότιο όμιλο, σε αγώνες μπαράζ που οδηγούν στην μεγάλη κατηγορί, την Superleague1. Oι αγώνες μπαράζ θα διεξαχθούν την Κυριακή 8 Μαΐου και την Κυριακή 15 Μαΐου. Ο νικητής θα πάρει την άνοδο στη Super League 1 και ο ηττημένος θα δώσει νέο διπλό μπαράζ με την ομάδα που θα τερματίσει στην 13η θέση της βαθμολογίας της SL1. Οι αγώνες αυτοί θα γίνουν στις 22 και 29 Μαΐου.

Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι η Βέροια στην σημερινή αναμέτρηση ήταν πολύ καλή, κυρίως στο α΄ ημίχρονο και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην νίκη. Το πρωτάθλημα ολοκληρώνεται την Κυριακή με τη βεροιώτικη ομάδα να υποδέχεται την Καβάλα.

Διαιτητής: Μανούχος (Τριανταφύλλου, Μπαλτάς)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Βαλέντε, Ντ’ Αλέσιο, Βασιλάκης, Γκανσιέρ, Κωνσταντίνου, Λύγκας (46’ Στεργίου), Ζιώγας (56’ Μαρτίνες), Σαραντίδης (72’ Μπονίγια), Πατσέκο (56’ Βαταμίδης), Γεωργούσης (46’ Πούφλης).

ΒΕΡΟΙΑ: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Σκόνδρας, Μαραγκός, Παπαχρήστος, Οικονόμου (56’ Μπλέτσας), Κάτσε, Κουάτεγκ (46’ Ορφανίδης), Μούργος (56’ Πόζογλου), Πασάς (56’ Καπνίδης), Γιακουμάκης (71’ Ισαακίδης).