Παρασκευή, Οκτώβριος 25, 2024
Follow Us
Κυριακή, 20 Μαρτίου 2022 22:04

Ένα λάθος στο τέλος, στέρησε τη νίκη στην ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας

Με σκορ 74-79 ηττήθηκε η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας στο παιχνίδι της 22ης αγωνιστική του πρωταθλήματος με αντίπαλο την ομάδα του Πανερυθραϊκού. Η ομάδα του Κουρουζίδη πάλεψε μέχρι και το τελευταίο λεπτό έχοντας στο πλευρό της τους πολυπληθής φιλάθλους οι οποίοι βρέθηκαν στο κλειστό του “Δημήτριος Βικέλας”

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ξεκίνημα με 0-6 (3′). Ο Φίλιππος μείωσε στο 5′ σε 9-11 και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 18-22. Στο 11′ οι παίκτες του Φιλίππου πιέζοντας μείωσε σε 21-22 αλλά και πάλι η ομάδα της Νέας Ερυθραίας με σουτ από την περιφέρεια ξέφυγε στο 18′ με 30-40 ενώ η διαφορά ανέβηκε στους 15 πόντους στο 20′ (34-49).

Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε και στην 3η περίοδο (43-57 στο 25’, 54-66 στο 30’) αλλά η ομάδα της Βέροιας στην τελευταία περίοδο, παίζοντας πολύ καλή άμυνα, ροκανίσε την διαφορά και στο 34’ μείωσε σε 66-70 και 48” πριν το τέλος σε 72-75. Στην επόμενη κατοχή όμως ένα λάθος στην επίθεση στέρησε την δυνατότητα για ισοφάριση οι φιλόξενούμενοι με τον Ευστρατίου έκαναν το σκορ 72-77 ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα ο Παραπούρας αστόχησε σε τρίποντο.

Το παιχνίδι μεταδόθηκε ζωντανά από το επίσημο κανάλι της ομάδας και μπορείτε να το δείτε το παρακάτω video.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Φιλίππου ο Ελευθεριάδης με 22 πόντους και ο Γαρέζος με 14. Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Φιλίππου την Τετάρτη 23/3 με το Παγκράτι.

Διαιτητές: Γερακίνης, Κοϊμτζόγλου, Ξέρας

Δεκάλεπτα: 18-22, 34-49, 54-66, 74-79

Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Ντόβας 1, Ελευθεριάδης 22 (5/5 βολές, 4/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Πουλιανίτης, Κοθράς 9 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 9 λάθη), Παραπούρας 3 (1), Σουτζόπουλος 4, Drekalovic 8, Ιατρίδης 11 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 μπλοκ), Πιλκούδης 2, Γαρέζoς 14 (2/2 βολές, 3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Γκαβασιάδης, Κοντούδης, Μωραΐτης 6 (2), Καλλιανιώτης 9 (2), Ντουζίδης, Κωστόπουλος 8 (2), Σκάνδαλος 13 (2/5 βολές, 1/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Καμπουρίδης 12, Παπανικολάου, Τσάμης 7, Σταματογιάννης 14 (2/2 βολές, 6/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ευστρατίου 10 (5 κλεψίματα).