Παρασκευή, Οκτώβριος 25, 2024
Follow Us
Κυριακή, 13 Μαρτίου 2022 17:04

Αγχώδης νίκη αλλά ξέφυγε στο +5 από την Λάρισα

Η Βέροια νίκησε εκτός έδρας τον μαχητικό Απόλλωνα Λάρισας με 1-0 και ξέφυγε με +5 από την δεύτερη ΑΕΛ παραχώρησε στην έδρα της λευκή ισοπαλία με τον Απόλλωνα Πόντου και πλέον η "βασίλισσα" έχει 52 πόντους.

Στο 5' λεπτό, ο Πασάς για την Βέροια σούταρε λίγο πριν μπει στην περιοχή, αλλά δεν βρήκε καλά τη μπάλα και ο τερματοφύλακας Αστράς μπλόκαρε την μπάλα. Στο 24' λεπτό, ο Απόλλων Λάρισας είχε τετ-α-τετ με τον Σταμάτη μπροστά με τον Βελλίδη και έστειλε τη μπάλα άουτ, με τον διαιτητή να τον δείχνει σε θέση οφσάιντ. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και είχαν ευκαιρίες τόσο με τα σουτ του Γιακουμάκη μέσα στην περιοχή στο 30' λεπτό και στο 37' λεπτό, αλλά και με το συρτό διαγώνιο σουτ του Πασά στο 39' λεπτό. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου παρέμεινε στο 0-0.

Οι βεροιώτες είχαν καλές φάσεις και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τα σουτ του Γιακουμάκη στο 51' λεπτό και στο 57' λεπτό, με τον Απόλλωνα Λάρισας να έχει φάση με μακρινό σουτ του Σταμάτη στο 67' λεπτό. Η Βέροια άνοιξε το σκορ στο 74' λεπτό, με την κεφαλιά του Πασά μετά από σέντρα του Πόζογλου. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση, με το σουτ του Σταματή στο 80' λεπτό, αλλά και την μεγάλη ευκαιρία με τον Λεμανγκρ στο 87' λεπτό, ο οποίος από κοντά δεν βρήκε καλά την μπάλα. Στο ίδιο λεπτό (87' λεπτό), ο Σκόνδρας για την Βέροια με φαλτσαριστή κεφαλιά απείλησε το τέρμα των γηπεδούχων, αλλά ο γκολκίπερ Αστράς απέκρουσε σωτήρια. Η Βέροια νίκησε εκτός έδρας τον Απόλλωνα Λάρισας με 1-0.

Η ομάδα της Βέροιας έχει σοβαρά παράπονα από την διαιτησία του αγώνα, καθώς στο 46' ακυρώθηκε ως οφσάιντ καθαρό γκολ του Φοφανά, ενώ στο 68' δεν δόθηκε πέναλτι σε ανατροπή του Πόζογλου μέσα στην περιοχή!

Απόλλων Λάρισας (Γράφας): Αστράς, Τιμπουέ, Πετράκης, Καλούσης, Σταματής, Καραμόκο, Βίγια, Γιαννίτσης, Λουκάς (33′ λ.τ Λεμάνγκρ), Νούσιος, Κόζνι.

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μούχαλης, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Παπαχρήστος (85′ Μπλέτσας), Κάτσε, Μούργος (85′ Ορφανίδης), Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης (66′ Καπνίδης), Φοφανά (58′ Πόζογλου), Πασάς.