Δευτέρα, Απρίλιος 29, 2024
Follow Us
Κυριακή, 11 Φεβρουαρίου 2024 15:08

Ισόπαλη 1-1 η Βέροια με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου

Μεγάλη προσπάθεια έκανε η Βέροια για να πάρει τη πολύτιμη νίκη, αλλά έμεινε στο 1-1 με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου. Ένα αποτέλεσμα που την φέρνει σε ακόμα πιο δύσκολη θέση στην προσπάθεια να παραμείνει στην κατηγορία.
Αν και η Βέροια ξεκίνησε πιο δυνατά, μόλις στο 4' βρέθηκε πίσω στο σκορ όταν ο Κατσαμάγκας από κοντά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της βεροιώτικης εστίας.

Μετά την ψυχρολουσία του 0-1, η Βέροια πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ενώ στο 14' ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Εσσόνο, στο 17' και 18' η φιλοξενούμενη ομάδα έχασε δυο πολύ καλές ευκαιρίες εκμεταλλευόμενη τις αμυντικές αδράνειες της βεροιώτικης ομάδας.

Στην συνέχεια ο αγώνας ήταν μοιρασμένος με τη Βέροια να έχει μια καλή ευκαιρία στο 37' με τον Τζόρνταν όταν το σουτ που έκανε το απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Παραλιμνίου.

Τελικα η λύτρωση της ισοφάρισης στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 42, όταν ο Μπάλας με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας, ενώ προηγήθηκε ευκαιρία με τον Τζόρνταν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βέροια μπήκε και πάλι αποφασισμένη να πάρει το παιχνίδι, όμως όπως και στο πρώτο 45λέτο κινδύνεψε πρώτη καθώς στο 56' κεφαλιά του Καρυοφύλλη η μπάλα κατέληξε σουτ.

Η πρώτη ευκαιρία για τη Βέροια στο δεύτερο 45λεπτο ήρθε στο 72' όταν σουτ του Μπλέτσα από καλή θέση κατέληξε σουτ. Τρία λεπτά αργότερα νέο δυνατό σουτ του Ζούρκου είχε την ίδια κατάληξη.

Η μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια χάθηκε στο 85' όταν κοντινό σουτ του Μπάλα απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Παραλιμνίου ενώ σωτήρια απόκρουση έκανε και ο Ιωαννιδης της Βεροιασ στην αντεπίθεση των φιλοξενούμενων.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά. Στο 90' δεν δόθηκε πέναλτι στη Βέροια και στην ίδια φάση σουτ του Μπάλα έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ αμυντικός των φιλοξενούμενων.

ΝΠΣ ΒΕΡΟΙΑ: Ιωαννίδης, Ζούρκος, Κουτσούκης, Τζημογιάννης, Τζόρνταν, Μπλέτσας, Μπάλλας, Πανταζέλος (80’ Ντόγος), Ζε Εσόνο, Φασίδης (60’ Πέλκας), Χατζηπάντος (66’ Γανόπουλος).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: Γκάρας, Κιουτσεκτσίδης, Τσομαχασβίλι, Ζαβέρδας, Κουτζαβασίλης, Καρυοφύλλης, Τζαμπέγια (79’ Τσιμίκας), Ζήση (67’ Πέτρου / 69’ λ.τ. Σκάπης), Κατσαμάγκας, Ελέζι, Γιαννόπουλος.