Παρασκευή, Απρίλιος 19, 2024
Follow Us
Κυριακή, 23 Οκτωβρίου 2022 10:33

Συνεχίζουν το σερί οι Αετοί Βέροιας, 77-63 την ΑΓΕ Πιερίας

Μία ακόμη νίκη για τους Αετούς Βέροιας για τον πρώτο όμιλο της ΕΚΑΣΚΕΜ. Η ομάδα της Ημαθίας επικράτησε της ΑΓΕ Πιερίας με 77-63 στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής, σε ένα παιχνίδι που είχε τον έλεγχο καθ όλη τη διάρκεια του.

Κόντρα σε μια ομάδα που αγωνίζεται διαχρονικά χωρίς σκοπιμότητες και απολαμβάνει το μπάσκετ, οι «ασπρόμαυροι» πήραν από την αρχή ένα προβάδισμα ασφαλείας και το διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +8, με τους Αετούς να βρίσκουν στη συνέχεια ακόμα περισσότερες λύσεις στην επίθεση, αυξάνοντας τον δείκτη του σκορ στο 45-31 του πρώτου μέρους.

Το πιο ποιοτικό δεκάλεπτο της ομάδας του Ανδρέα Οκλαλιώτη ήταν το τρίτο, με τη διαφορά να φτάνει στο +26 και ακολούθησε το γνώριμο rotation του κόουτς, «ρίχνοντας» στον αγώνα όλους τους παίκτες της αποστολής.

Πρώτος σκόρερ των Αετών ήταν ο Σωκράτης Χατζηχαρίσης, που έφτασε τους 20 πόντους και τον ακολούθησαν οι Μάκης Ιωσηφίδης με 18 και Γιάννης Λέφας με 14.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 45-31, 67-41, 77-63

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης): Ξυλουργίδης, Πάππου 2, Χατζηχαρίσης 20 (2), Γκανάς 12, Καραμήτσος, Σιδηρόπουλος, Λέφας 14, Παπαδόπουλος Ι.Μ. 2, Γιαμπατζίδης 4, Ιωσηφίδης Κ., Παπαδόπουλος Ι.Π. 5, Ιωσηφίδης Μ. 18 (1)

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Ζαδές 18 (2), Μωυσίδης 15 (3), Σαμακοβλής, Κουπαντζής 8 (2), Μαργαριτίδης 8, Τριγώνης 9 (2), Κουρκούτας 5 (1)