ΒΕΓΓΟΣ ΕΝΔΙΑΜ.
A+ A A-

Νίκη της Βέροιας με 1-0 επί της Σπάρτης με διπλό όφελος

Σημαντική νίκη για δύο βασικούς λόγους πέτυχε σήμερα η Βέροια με 1-0 επί της Σπάρτης στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της Football League.

Ο ένας λόγος έχει να κάνει με τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην πρώτη εντός έδρας νίκη και ο δεύτερος με την τόνωση της ψυχολογίας των νεαρών παικτών αλλά και των φιλάθλων.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πως είναι καλύτεροι, όμως η Βέροια ήταν πιο επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, όπως με τον Μπλέτσα στο 24' οταν το σουτ που εκανε κατεληξε ελαχιστα αουτ.

Στο ημίχρονο αυτό η απάντηση της Σπάρτης ήρθε στο 38'  σε μια τυχερή φάση καθώς ο Μπαρέτας εκανε σέντρα από αριστερά, αλλά η μπάλα βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα Γιαγκιόζη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βέροια ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο και αφού έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες με τον Γιάννη Μπαστιάνο στο 60'  και 72', έφτασε στο γκολ της νίκης.  Ήταν το 75'  όταν ο Ουνγιαλίδης έκανε σέντρα από αριστερά και ο Ρούνεϊ Βακενβάι με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Γιακουμή.

BEΡΟΙΑ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιαγκόζης, Σουλιώτης, Καψάλης, Βάλις, Ουνιαγλίδης (87' Μέξης), Μπλέτσας, Δόρης, Λάσκαρης (85' Γιαμόα), Μπαστιάνος, Λίταινας (68' Λαζόπουλος), Βάνκενβαϊ

ΣΠΑΡΤΗ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Γιακουμής, Βοσνακίδης (84' Φουρτάδο), Μάγκας, Ζουλιώτης, Νιάρος, Παναγιώτου (46' Μπέλης), Οικονομόπουλος, Τριανταφυλλάκος, Ράντι (73' Γουόρντεν), Μπαρέττας, Ράνος